AED – TAJEMNICZY SKRÓT RATUJĄCY ŻYCIE

Widzimy go w różnych miejscach – na dworcu, lotnisku, w sklepie czy biurze. Tych miejsc jest coraz więcej, bo coraz większa jest nasza świadomość, jak bardzo może być pomocny. AED czyli automatyczny defibrylator serca, mimo że nie każdemu wiele to mówi, to wielu może uratować życie. Jak? Wspomagając osobę, która udziela pierwszej pomocy. Wystarczy, że włączy sprzęt i będzie postępować zgodnie z przekazywanymi wskazówkami. Najważniejsze jest to, by spróbować…i czekać na służby, które udzielą profesjonalnej pomocy.

Profesjonalnej pomocy na co dzień udziela chorym nasz personel – czy to stacjonarnie, czy w terenie. Prawie 30 pacjentów w hospicjum i ponad 100 w opiece domowej, zarówno dzieci jak i dorosłych. Każdy z nich z własną historią i własnym podejściem do otaczającego nas świata. Mimo ogromu empatii, zdani na pomoc innych. A ta nie raz musi różnie wyglądać, bo życie bywa zaskakujące.

Dlatego, by poradzić sobie w niemal każdej sytuacji na bieżąco się szkolimy. 12 maja, w Międzynarodowym Dniu Pielęgniarek i Położnych, nasz zespół wziął udział w szkoleniu dot. pierwszej pomocy i obsługi AED. I choć nie raz do tej pory miał okazję ratować czyjeś życie, to nauki nigdy nie za wiele. Choć mamy nadzieję, że nowy sprzęt nie będzie często wykorzystywany…