Nasza doktor Jola

Jolanta Grabowska-Markowska – lekarz medycyny, pediatra, od 1990 r. założyciel i prezes Społecznego Towarzystwa Hospicjum Cordis w Mysłowicach.

W latach 1974-78 uczennica Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Mysłowicach. Następnie w latach 1978 – 1984 – studentka Wydziału Lekarskiego Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. Słuchaczka studium teologicznego filii katowickiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w latach 1983 – 1987. W roku 1999 kończy I, a w roku 2002 – II stopień specjalizacji z zakresu pediatrii, zaś w 2003 r. – specjalizację z zakresu medycyny paliatywnej.  Absolwentka studiów podyplomowych „Medycyna Bólu” w Medycznym Centrum Kształcenia Podyplomowego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz „Organizacji zarządzania w służbie zdrowia”. Absolwentka Całościowego Szkolenia Podyplomowego z zakresu psychoterapii systemowej i psychodynamicznej (szkolenie zintegrowane) Fundacji Krakowskiej Katedry Psychiatrii im. J.J. Haubenstocków oraz czteroletnie szkolenie w Krakowskim Ośrodku Terapii ul. Miodowa 8 w latach 2003 – 2012.

Założycielka i dyrektorka pierwszego na Śląsku stacjonarnego hospicjum dla dorosłych oraz pierwszego w Polsce stacjonarnego hospicjum dla dzieci. W 1999 r. laureatka „Żółtego Żonkila” – odznaczenia Polskiego Komitetu Zwalczania Raka. W 2000 r. uhonorowana medalem im. M. Curie – Skłodowskiej przyznawanym przez Polski Komitet Zwalczania Raka, za szczególne zasługi w zwalczaniu chorób nowotworowych. W 2004 r. nominowana do grupy 100 najmądrzejszych osób województwa śląskiego. Laureatka Nagrody „Miody” Dziennika Zachodniego. W 2008 r. laureatka ogólnopolskiej Nagrody św. Kamila. W 2009 r. wyróżniona nagrodą Narcyza, a także prestiżową nagrodą imienia Juliusza Ligonia przez „Civitas Christiana” za wieloletnią i konsekwentną posługę dla chorych.

W 2010 r. przyjęta do grona Kawalerów Orderu Uśmiechu przez Międzynarodową Kapitułę Orderu Uśmiechu. Dołącza również do grona 50 niezwykłych Kobiet Śląska w plebiscycie Dziennika Zachodniego. W maju 2007 r. jako wykładowca uczestniczy w IV Światowym Kongresie Rodzin pod hasłem „Rodzina – Wiosną Europy i Świata”.

W 2013 r. zostaje laureatką konkursu Aktywność Kobiet w Kategorii „Podmiot Gospodarki Społecznej”. Otrzymuje też nagrodę Polcul Jerzy Boniecki Foundation za stworzenie pierwszego na Śląsku stacjonarnego hospicjum dla dorosłych i pierwszego w Polsce stacjonarnego hospicjum dla dzieci. W 2016 roku otrzymała nagrodę Perła GentleWoman za działalność na rzecz społeczności Śląska. Autorka książek: „Karliczek i inni (Zagadki hospicyjne)”, „Buen Camino” i „Najsłabsze Ogniwo” – zapiski z rowerowej pielgrzymki Konstanca – Jerozolima w intencji o pokój oraz skryptu „Opieka hospicyjna nad dzieckiem w stanie terminalnym”. Współautorka książki na temat pracy w hospicjum „Pomóż mi!”,  przewodnika „Camino Portugues – Portugalska Droga Św. Jakuba” oraz autorka wydanej w 2016 roku książki „Za zakrętem – rozmowy istotne”, opowiadającej historie osób związanych z Hospicjum Cordis.
Jej artykuły ukazywały się cyklicznie w tygodniku „Niedziela” i miesięczniku „Gościna w sercu”. Wieloletni wykładowca w wyższych uczelniach medycznych oraz licznych kursów z zakresu medycyny paliatywnej.

Organizatorka wielu przedsięwzięć m.in. kolonii hospicyjnych dla dzieci chorych i osieroconych. Matka Natalii, Wojciecha, Macieja i Mikołaja. Jej zainteresowania to: psychologia i literatura. W wolnych chwilach uprawia pływanie, wędrówki górskie (odbyła siedmiokrotnie wyprawę do Santiago de Compostela). Dwukrotnie uczestniczyła, jako lekarz pediatra w misjach Fundacji Fu Shen Fu w Ekwadorze.

Skip to content