CENNA JEST KAŻDA KROPLA – RAZEM WYCISKAMY SOKI DLA KRWIODAWSTWA

Burak, szpinak, pietruszka i gruszka – to tylko niektóre składniki, z których wyciśnięte zostały ostatnie soki, by pomóc innym. Co roku, wraz z nadejściem wakacji, powraca problem braku krwi. Lato obfituje w dramatyczne sytuacje, wzrasta liczba wypadków i osób, które potrzebują tego cennego daru. Daru, którym jeśli tylko jesteśmy w stanie, możemy się podzielić. Możliwości poboru krwi są jednak w tym czasie ograniczone – większość z nas przebywa na urlopach, nieczynne są szkoły, a stali dawcy nie są tak osiągalni jak zazwyczaj. Pojawia się konieczność dotarcia do osób, które jeszcze nigdy tego nie robiły. A to nie zawsze jest łatwe. Wierzymy jednak, że wspólnym siłami uda nam się dotrzeć do jak największej liczby osób.

Koronawirus zmienił nasze nawyki, nie musi to jednak oznaczać, że powinien wpływać na zdrowie osób, które potrzebują krwi. Bo potrzebna jest każdego dnia. Jak w dobie pandemii możemy ją oddać?

– przed wyjściem z domu nie można zapomnieć o zmierzeniu temperatury, nie może być wyższa niż 37,3 °C
– w miejscu poboru krwi należy przejść wstępną kwalifikację, wypełnić ankietę, zdezynfekować ręce i ponowie zmierzyć temperaturę
– po wstępnej kwalifikacji krwiodawca zostaje zarejestrowany i podlega drugiej kwalifikacji

Krew może oddać osoba, która m.in. w ciągu ostatnich 10 dni nie przebywała poza granicami RP, temp. ciała nie przekracza 37,3 °C, nie ma objawów infekcji, nie jest objęta kwarantanną, nadzorem epidemiologicznym i w ciągu ostatnich 10 dni nie miała kontaktu z osobą z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem. Dawcy oczekujący na oddanie krwi muszą zachować od siebie niezbędny odstęp 1-1,5 metra.

Wspólna akcja Hospicjum Cordis, Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. Prof. K. Gibińskiego, Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach oraz BioBazaru odbyła się nieprzypadkowo, bo 31 maja br. – dzień po Międzynarodowym Dniu Soku i w przeddzień Dnia Dziecka. Na terenie szpitala Śląskiego Uniwersytetu Medycznego na Ligocie ustawione zostały stanowiska, na których na bieżąco wyciskano soki, z produktów mających korzystny wpływ na naszą krew. Każdy z honorowych dawców otrzymał symboliczny prezent, wykonany przez podopiecznych Hospicjum Cordis na zajęciach arteterapii. Czekając na swoją kolej bądź po wyjściu z krwiobusa dawcy mogli wziąć udział w edukacyjnej grze. Kręcąc „kołem fortuny” wzbogacili swą wiedzę dotyczącą krwiodawstwa, Katowic czy organizatorów akcji.